Gości online: 3
Przepis - strucla makowa inaczej
strucla makowa inaczej

strucla makowa inaczej

To wersja strucli makowej dla leniwych. Do tradycyjnej dodaje się więcej mąki, po to aby ciasto nie lepiło się do dłoni a potem rozwałkowuje i zawija z nadzieniem w środku. Ta jest łatwiejsza, bardziej fantazyjna, po prostu przekładana warstwowo, uważam że prezentuje się smakowicie, ale wybór pozostawiam Wam czy wolicie ją zawijać czy robić przekładaną, która w przekroju daje jasno-ciemne fale. Jest przepyszna i wcale nie tak pracochłonna jakby się mogło wydawać. Pychota!
czas: 2 godz.
porcja dla: 12-15 kawałków
Data: 14/12/2014

Składniki:

- 30g świeżych drożdży
- 2 jajka
- 400g mąki
- opakowanie cukru wanilinowego
- szczypta soli
- 50g cukru
- 75g margaryny
- 150ml mleka
- starta skórka z cytryny
- 400g masy makowej

Przygotowanie:

Krok 1 - strucla makowa inaczej
Zaczynamy od rozpuszczenia drożdży, tzn. rozkruszamy drożdże do małej miseczki, wsypujemy łyżeczkę cukru, delikatnie rozgniatamy i pozostawiamy na boku aż się rozpuszczą i będą płynne. Następnie do miski, w której będę przygotowywała ciasto wbijam jajka, dodaję szczyptę soli, cukier i cukier wanilinowy. Ubijam jajka z cukrem do puszystości, aż zrobią się jasne.
Krok 2 - strucla makowa inaczej
Do ubitych jajek przesiewam mąkę, dodaję rozpuszczoną jeszcze ciepłą margarynę, rozpuszczone drożdże, mleko i ścieram skórkę z cytryny. Wszystko miksuje na gładką masę. Odstawiam na godzinkę w ciepłe miejsce do wyrośnięcia przykryte ściereczką.
Krok 3 - strucla makowa inaczej
Po wyrośnięciu, zaczynam od rozgrzewania piekarnika do 180 stopni. Ja nie mam maszynki do mielenia maku więc posiłkuję się gotową masą makową, jednak jak wolicie sami ją przygotować to polecam. Formę do pieczenia, może to być duża keksówka lub średniej wielkości blaszka, wykładam papierem do pieczenia. Przekładam warstwę ok 1-2cm ciasta i rozprowadzam je równomiernie po dnie, na to warstwa makowa, kolejna warstwa ciasta, warstwa makowa i tak aż zużyjecie wszystkie składniki. Wypełnijcie blaszki maksymalnie do 3/4 wysokości, ponieważ ciasto pięknie wyrasta. Wstawiamy do rozgrzanego do 180 stopni piekarnika na 50-60 minut aż ciasto będzie złote i wyrośnięte.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 myśli nt. „strucla makowa inaczej